piątek, 30 września 2011

Naprawa MBR i sektora rozruchu dla systemu WINDOWS XP

Na pewno doskonale znacie to uczucie gdy wasz system nie chce się uruchomić, strasznie wkurzające, prawda. Postanowiłem zatem pokrótce napisać wam jak przywrócić komputer do działania, tyczy się to przypadków gdy po POST (moment w którym komputer sprawdza podstawowe podzespoły) komputera na ekranie widnieje czarny ekran i nic się nie dzieje.
Można spróbować naprawić uszkodzony MBR (Master Boot Record) (kroki od 1-9, bez 6a), lub sektor rozruchu (wykonujemy kroki od 1 do 5, 6a, 9)
Do wykonania opisanych poniżej czynności potrzebujemy płytę instalacyjną system. Wykonujemy kolejno wymienione kroki:
1. Sprawdzamy w BIOS czy start komputera rozpocznie się z napędu CD a nie z dysku (zazwyczaj w BIOS pod nazwą boot sequence).
2. Umieszczamy płytę w napędzie i restartujemy komputer, w momencie uruchamiania, na ekranie powinien pojawić się nam napis "Press any key to boot from CD or DVD..", wciskamy wtedy jakiś klawisz (np.: spację) i komputer zacznie uruchamiać instalator WIN XP z CD/DVD.
3. W momencie gdy na ekranie przywita nas ekran powitalny instalatora, wybieramy spośród trzech możliwości opcję konsoli odzyskiwania, klawisz "R"
4. Jeżeli wszytko dotychczas wykonaliśmy poprawnie to na ekranie pojawi nam się czarne okno z białymi napisami na których będą widoczne instalację systemu windows (ponumerowane od jedynki). Wybieramy zatem interesującą nas instalację przez wciśnięcie odpowiedniej cyfry na klawiaturze. Nie należy wciskać klawisza ENTER przed wyborem instalacji systemu, gdyż zakończymy w ten sposób pracę konsoli.
5. Po wyborze instalacji może wyskoczyć prośba o podanie hasła administratora, jeżeli żadnego nie ustawialiście to po prostu wciśnijcie ENTER.
6. Gdy na ekranie będziemy już mieli linie komend (np.: c:\WINDOWS>_), to wklepujemy komendę map, powinna nam się wyświetlić lista zainstalowanych w komputerze pamięci masowych (dysków twardych, napędów CD/DVD, itd.).
6a.Gdy na ekranie będziemy już mieli linie komend (np.: c:\WINDOWS>_), to wklepujemy komendę fixboot i wciskamy ENTER. Na ekranie pojawi się komunikat o potwierdzeniu działania wciskamy T, a następnie ENTER.
7. Na wyświetlonej liście wyszukujemy dysk, który posiada partycję na której mamy zainstalowany system (najczęściej C:), następnie zapisujemy sobie albo zapamiętujemy nazwę urządzenia na którym znajduje się interesująca nas partycja. (np.: \Device\Harddisk0).
Kolejnym krokiem jest wpisanie komendy fixmbr \Device\Harddisk0 i zatwierdzenie jej klawiszem ENTER (gdzie \device\harddisk0 jest urządzeniem na którym znajduje się nasza partycja z systemem).
8. Na ekranie pojawi się komunikat o nieprawidłowym sektorze MBR, a następnie pytanie czy na pewno chcesz kontynuować, wciskamy klawisz T, a następnie ENTER.
9. Gdy komputer zakończy działanie, wyświetli komunikat potwierdzający zakończenie pracy. Wpisujemy komendę exit i komputer powinien się uruchomić ponownie.
Mam nadzieję, że ten krótki opis postępowania pomoże Wam w uruchomieniu komputera bez reinstalacji systemu. W razie wątpliwości, bądź uwag na temat tekstu nie wahajcie się komentować.